Name : RASL10A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN9655332627
| Long name | RASL10A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | RASL10A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | RASL10A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RASL10A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human RASL |
| Gene ID number | 10633 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | RRP22 can be posttranslationally modified by farnesyl, RRP22 inhibits cell growth and promotes caspase-independent cell death, The specific function of RASL10A is not yet known, Ras proteins are members of a superfamily of related small GTPases |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | RAS like, RAS related on chromosome 22, RASL10A protein, RP23 64E17, RSLBA_HUMAN, Ras like protein RRP22, Ras related protein on chromosome 22, Ras related protein on chromosome 22 homolog, Rasl10a RAS like, family 10, family 10, member A, member A, 6 antibody RRP22, Ras like protein family member 10A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | RASL10A |
| Short name | RASL10A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | RASL10A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 16954 |
| Gene | RASL10A |
| Long gene name | RAS like family 10 member A |
| Synonyms gene name | RAS-like, family 10, member A RAS-like family 10 member A |
| Synonyms | RRP22 |
| Locus | 22q12, 2 |
| Discovery year | 2007-01-15 |
| GenBank acession | Y07847 |
| Entrez gene record | 10633 |
| Pubmed identfication | 8975699 15731001 |
| Classification | RAS type GTPase family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000151106 |