Name : SDCCAG16 Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN1345257045
| Long name | SDCCAG16 Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | SDCCAG16 PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | SDCCAG16 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SDCCAG16 |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human UTP14A/SDCCAG16 |
| Gene ID number | 10813 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | UTP14A may be required for ribosome biogenesis, Relevance |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | KIAA0266, SDCCAG16, Serologically defined colon cancer antigen 16, U3 small nucleolar RNA associated protein 14 homolog A, UT14A_HUMAN, UTP14, Antigen NY CO 16 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SDCCAG16 |
| Short name | SDCCAG16 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | SDCCAG16 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10665 |
| Gene | UTP14A |
| Long gene name | UTP14A small subunit processome component |
| Synonyms gene | SDCCAG16 |
| Synonyms gene name | U3 small nucleolar ribonucleoprotein, homolog A (yeast) , serologically defined colon cancer antigen 16 UTP14 |
| Synonyms | NY-CO-16 |
| Locus | Xq26, 1 |
| Discovery year | 1999-08-25 |
| GenBank acession | AF039694 |
| Entrez gene record | 10813 |
| Pubmed identfication | 9610721 16354793 21078665 |
| RefSeq identity | NM_006649 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022378 |