Name : STX1A Antibody
Supplier : NJS POLY
Price :406
SKU : GEN8813859267
| Category | Antibody |
| Concentration | pH7, with 0, 02% sodium azide, 3, 5 mg/ml in 1X TBS, 5% BSA (US sourced) and 0 |
| Form | Antigen affinity purified |
| Conjugation | Unconjugated |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Recognised antigen | STX1A |
| Host animal | Goat (Capra aegagrus hircus) |
| Clonality | Polyclonal (goat origin) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability to test the antibody against all known species, Mouse (Mus musculus), Rat , we cannot guarantee that no other cross reactivity can occur, Human (Homo sapiens) |
| Tested applications | ELISA (peptide), WB |
| Recommended dilutions | 01-0, 03ug/ml, ELISA (peptide) LOD: 1:32000, Western blot: 0 |
| Notes | This STX1A antibody will cross react with STX1B, <, 1, Optimal dilution of the STX1A antibody should be determined by the researcher, p> |
| Intented use | This STX1A antibodyis to be used only for research purposes and not for diagnostics |
| Gene ID # | 6804, 112755 |
| Purity | Antigen affinity |
| Description | Additional name(s) for this target protein: Syntaxin 1A |
| Immunogen | This sequence is common to STX1A and STX1B, Amino acids KDRTQELRTAKD were used as the immunogen for this STX1A/B antibody |
| Storage | Celcius or lower, Cycles of freezing and thawing can denaturate the peptide chains of the antibodies and reduce their sensitivity and/or change their affinity, Prepare aliqotes in such a manner so that freeze-thaw cycles are minimized, Aliquot and store the STX1A antibody at -20 deg |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by NJS poly they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | STX1A |
| Short name | STX1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | syntaxin 1A (brain) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | Extracellular, HPC-1 and P35-1 and STX1 and SYN1A, STX1A and IDBG-20282 and ENSG00000106089 and 6804, STX1A and IDBG-640033 and ENSBTAG00000017075 and 788566, Stx1a and IDBG-203389 and ENSMUSG00000007207 and 20907, bridging, bridging and also this GO :0032028: myosin head/neck binding and also this GO :0043008: ATP-dependent protein binding and also this GO :0046982: protein heterodimerization activity and also this GO :0047485: protein N-terminus binding and also this GO :0048306: calcium-dependent protein binding, bridging and molecular function this GO :0031201 and SNARE complex and cellular component this GO :0032028 and myosin head/neck binding and molecular function this GO :0042641 and actomyosin and cellular component this GO :0043005 and neuron projection and cellular component this GO :0043008 and ATP-dependent protein binding and molecular function this GO :0043229 and intracellular organelle and cellular component this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0044267 and cellular protein metabolic process and biological process this GO :0044281 and small molecule metabolic process and biological process this GO :0045921 and positive regulation of exocytosis and biological process this GO :0046982 and protein heterodimerization activity and molecular function this GO :0047485 and protein N-terminus binding and molecular function this GO :0048306 and calcium-dependent protein binding and molecular function this GO :0050796 and regulation of insulin secretion and biological process this GO :0070032 and synaptobrevin 2-SNAP-25-syntaxin-1a-complexin I complex and cellular component this GO :0070033 and synaptobrevin 2-SNAP-25-syntaxin-1a-complexin II complex and cellular component this GO :0070044 and synaptobrevin 2-SNAP-25-syntaxin-1a complex and cellular component, protein binding, this GO :0000149 and SNARE binding and molecular function this GO :0001948 and glycoprotein binding and molecular function this GO :0001956 and positive regulation of neurotransmitter secretion and biological process this GO :0005484 and SNAP receptor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006112 and energy reserve metabolic process and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0007268 and synaptic transmission and biological process this GO :0007269 and neurotransmitter secretion and biological process this GO :0008021 and synaptic vesicle and cellular component this GO :0009629 and response to gravity and biological process this GO :0014047 and glutamate secretion and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0016081 and synaptic vesicle docking involved in exocytosis and biological process this GO :0016192 and vesicle-mediated transport and biological process this GO :0017022 and myosin binding and molecular function this GO :0017156 and calcium ion-dependent exocytosis and biological process this GO :0017157 and regulation of exocytosis and biological process this GO :0019855 and calcium channel inhibitor activity and molecular function this GO :0019904 and protein domain specific binding and molecular function this GO :0030054 and cell junction and cellular component this GO :0030141 and secretory granule and cellular component this GO :0030672 and synaptic vesicle membrane and cellular component this GO :0030674 and protein binding, this GO :0000149: SNARE binding, this GO :0000149: SNARE binding and also this GO :0001948: glycoprotein binding and also this GO :0005484: SNAP receptor activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0017022: myosin binding and also this GO :0019855: calcium channel inhibitor activity and also this GO :0019904: protein domain specific binding and also this GO :0030674: protein binding, this GO :0001948: glycoprotein binding, this GO :0005484: SNAP receptor activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0017022: myosin binding, this GO :0019855: calcium channel inhibitor activity, this GO :0019904: protein domain specific binding, this GO :0030674: protein binding, this GO :0032028: myosin head/neck binding, this GO :0043008: ATP-dependent protein binding, this GO :0046982: protein heterodimerization activity, this GO :0047485: protein N-terminus binding, this GO :0048306: calcium-dependent protein binding, syntaxin 1A (brain) |
| Identity | 11433 |
| Gene | STX1A |
| Long gene name | syntaxin 1A |
| Synonyms gene | STX1 |
| Synonyms gene name | syntaxin 1A (brain) |
| Synonyms | HPC-1 p35-1 |
| Locus | 7q11, 23 |
| Discovery year | 1992-09-09 |
| Entrez gene record | 6804 |
| Pubmed identfication | 1321498 |
| RefSeq identity | NM_004603 |
| Classification | Syntaxins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000137422 |