Name : XE7 antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :630
SKU : GEN3910776540
| Alternative name1 | Anti-XE7 antibody |
| Alternative name2 | Anti-, XE7 |
| Alternative name3 | XE7 antibody |
| Alternative name4 | XE7 |
| Alternative name5 | 721P, AKAP-17A, AKAP17A, Anti-XE7, B-lymphocyte surface antigen, CCDC133, CXYorf3, DXYS155E, FLJ98315, MGC125365, MGC125366, MGC39904, PRKA17A, SFRS17A, XE 7, XE 7, XE-7, XE-7, XE7, XE7, XE7Y, Polyclonal XE7 |
| Other names | CG2179 gene product from transcript CG2179-RD, CG2179-PA, CG2179-PD, CG2179-PE, N/A, N/A, Xe7, Xe7, Xe7-PA, Xe7-PD, Xe7-PE, isoform A, isoform E, Xe7 |
| Gene name | XE7 |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CG2179, DmelCG2179, N/A, Xe7, l(3)02248, Xe7 |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Rabbit |
| Species reactivity | Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | XE7 antibody was purified by antigen-affinity chromatography |
| Form/Appearance | 0, 0, 10% Glycerol (pH 7, 0), 01% Thimerosal was added as a preservative, 1M Glycine, 1M Tris, Supplied as a concentrated soloution containing 0 |
| Concentration | 1 miligram per 1 mililiter |
| Storage and shipping | Aliquot and store at -20 deg C for long term storage, Avoid repeated freeze/thaw cycles, Store at 4 deg C for short term storage |
| Tested for: | Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC) (Paraffin) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| French translation | anticorps |
| Gene target | XE7 |
| Short name | XE7 antibody |
| Alternative name | XE7 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 18783 |
| Gene | AKAP17A |
| Long gene name | A-kinase anchoring protein 17A |
| Synonyms gene | CXYorf3 SFRS17A |
| Synonyms gene name | arginine/serine-rich 17A A kinase (PRKA) anchor protein 17A , chromosome X and Y open reading frame 3 splicing factor |
| Synonyms | XE7 XE7Y DXYS155E MGC39904 721P CCDC133 |
| Locus | Xp22, 32 , 33 and Yp11 |
| Discovery year | 2006-09-22 |
| GenBank acession | L03426 |
| Entrez gene record | 8227 |
| Pubmed identfication | 9736779 1438229 19840947 |
| RefSeq identity | NM_005088 |
| Classification | A-kinase anchoring proteins Pseudoautosomal region 1 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000021063 |
| Locus Specific Databases | Mental Retardation database |