Name : Xenopus laevis Zinc finger protein ubi-d4 A (req-a)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2100
SKU : GEN6463898098
| Long name | Recombinant Xenopus laevis Zinc finger protein ubi-d4 A (req-a) |
| Alternative names | Apoptosis response zinc finger protein A, D4, Protein requiem A, Zinc finger protein ubi-d4 A, apoptosis response zinc finger, apoptosis response zinc finger protein A, protein requiem A, requiem, requiem A, xReq A, xReq A, zinc and double PHD fingers family 2<, zinc finger protein ubi-d4 A, zinc finger protein ubi-d4 A |
| Gene name | req-a |
| Other gene names | Requiem, req, req-A, req-a, req1, ubi-d4, xReq, xReq A, dpf2 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Zinc finger protein ubi-d4 A (req-a) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Description | Homeobox and homeodomain families, Finger like and finger proteins are like zinc fingers , coordination , in order to stabilize the fold, ions , of one or more , proteins with a , small , structural motif , that is characterized by the , zinc  |
| Gene target | Xenopus laevis Zinc finger protein ubi-d4 A (req-a) |
| Short name | Xenopus laevis Zinc finger protein ubi-d4 A (req-a) |
| Species | Xenopuses, Xenopus |
| Alternative name | Xenopus laevis Zinc finger protein ubi-d4 A (req-a) |