Name : Xenopus tropicalis Partner of Y14 and mago (wibg)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1614
SKU : GEN8398695345
| Long name | Recombinant Xenopus tropicalis Partner of Y14 and mago (wibg) |
| Alternative names | Partner of Y14 and mago, Protein wibg homolog, Protein wibg homolog, partner of Y14 and mago, within bgcn homolog, partner of Y14 and mago |
| Gene name | wibg |
| Other gene names | pym, pym, wibg, wibg |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Partner of Y14 and mago (wibg) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Xenopus tropicalis Partner of Y14 mago (wibg) |
| Short name | Xenopus tropicalis Partner of Y14 mago (wibg) |
| Species | Xenopuses, Xenopus |
| Alternative name | Xenopus tropicalis Partner on Y14 and mago (wibg) |
| Identity | 9905 |
| Gene | RBM8A |
| Long gene name | RNA binding motif protein 8A |
| Synonyms gene | RBM8 |
| Synonyms | ZNRP BOV-1A BOV-1B BOV-1C RBM8B Y14 |
| Locus | 1q21, 1 |
| Discovery year | 1999-05-05 |
| GenBank acession | AF127761 |
| Entrez gene record | 9939 |
| Pubmed identfication | 11004516 11013075 |
| RefSeq identity | NM_005105 |
| Classification | Exon junction complex RNA binding motif containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000013736 |
| Locus Specific Databases | LRG_574 |