Name : 5-HTR1A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN8767779061
| Long name | 5-HTR1A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | 5-HTR1A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | 5-HTR1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against 5-HTR1A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 300-345/422 |
| Subcellular location | Cytoplasm |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from rat 5-HTR1A |
| Gene ID number | 24473 |
| Swiss Prot | P19327 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Also functions as a receptor for various drugs and psychoactive substances, Beta-arrestin family members inhibit signaling via G proteins and mediate activation of alternative signaling pathways, Ligand binding causes a conformation change that triggers signaling via guanine nucleotide-binding proteins (G proteins) and modulates the activity of down-stream effectors, Plays a role in the regulation of 5-hydroxytryptamine release and in the regulation of dopamine and 5-hydroxytryptamine metabolism, Plays a role in the regulation of dopamine and 5-hydroxytryptamine levels in the brain, Plays a role in the response to anxiogenic stimuli, Signaling inhibits adenylate cyclase activity and activates a phosphatidylinositol-calcium second messenger system that regulates the release of Ca(2+) ions from intracellular stores, and thereby affects neural activity, mood and behavior, such as adenylate cyclase, G-protein coupled receptor for 5-hydroxytryptamine (serotonin) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | 5-HT-1A, 5-HT1A, 5-hydroxytryptamine receptor 1A, Htr1a, RAT5HT1A, Serotonin receptor 1A, 5HT1A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | 5-HTR1A |
| Short name | 5-HTR1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | 5-HTR1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |