Name : FAM101A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5353959795
| Long name | FAM101A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | FAM101A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | FAM101A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM101A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM101A |
| Gene ID number | 144347 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | A number of skeletal deformities are linked to chromosome 12 including hypochondrogenesis, Chromosome 12 is also home to a homeobox gene cluster which encodes crucial transcription factors for morphogenesis, Noonan syndrome, SH-PTP2, The FAM101A gene product has been provisionally designated FAM101A pending further characterization, Trisomy 12p leads to facial development defects, achondrogenesis and Kniest dysplasia, and the natural killer complex gene cluster encoding C-type lectin proteins which mediate the NK cell response to MHC I interaction, chromosome 12 makes up about 4, is caused by a mutant form of PTPN11 gene product, seizure disorders and a host of other symptoms varying in severity depending on the extent of mosaicism and is most severe in cases of complete trisomy, which includes heart and facial developmental defects among the primary symptoms, 100 genes within 132 million bases, 5% of the human genome, Encoding over 1 |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | 3110032G18Rik, F101A_HUMAN, FAM101A, FLJ44614, Family with sequence similarity 101, Hypothetical protein LOC73121, Protein FAM101A, cfm2, member A, cfm |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM101A |
| Short name | FAM101A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | FAM101A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 27051 |
| Gene | RFLNA |
| Long gene name | refilin A |
| Synonyms gene | FAM101A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 101, member A |
| Synonyms | FLJ44614 Cfm2 RefilinA |
| Locus | 12q24, 31 |
| Discovery year | 2006-01-16 |
| Entrez gene record | 144347 |
| Pubmed identfication | 21709252 24436304 |
| RefSeq identity | NM_181709 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000168609 |