Name : Xenopus tropicalis Protein FAM132A (fam132a)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1868
SKU : GEN6702331361
| Long name | Recombinant Xenopus tropicalis Protein FAM132A (fam132a) |
| Alternative names | Adipolin, Adipose-derived insulin-sensitizing factor, Complement C1q tumor necrosis factor-related protein 12, family with sequence similarity 132, member A, protein FAM132A, protein FAM132A |
| Gene name | fam132a |
| Other gene names | fam132a, fam132a |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Protein FAM132A (fam132a) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Xenopus tropicalis Protein FAM132A (fam132a) |
| Short name | Xenopus tropicalis Protein FAM132A (fam132a) |
| Species | Xenopuses, Xenopus |
| Alternative name | Xenopus tropicalis Protein FAM132A (fam132a) |
| Identity | 32308 |
| Gene | C1QTNF12 |
| Long gene name | C1q and tumor necrosis factor related protein 12 |
| Synonyms gene | C1QDC2 FAM132A |
| Synonyms gene name | C1q domain containing 2 family with sequence similarity 132, member A family with sequence similarity 132 member A |
| Synonyms | MGC105127 CTRP12 ADIPOLIN |
| Synonyms name | adipolin adipose-derived insulin-sensitizing factor |
| Locus | 1p36, 33 |
| Discovery year | 2005-09-27 |
| GenBank acession | BC089443 |
| Entrez gene record | 388581 |
| Pubmed identfication | 21849507 |
| RefSeq identity | XM_371208 |
| Classification | C1q and TNF related |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000001412 |