Name : GPCR6A/GPCR33 Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN9453793591
| Long name | GPCR6A/GPCR33 Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | GPCR6A/GPCR33 PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | GPCR6A/GPCR33 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPCR6A/GPCR33 |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human GPCR6A/GPCR33 |
| Tested Applications | FCM, IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | FCM(1:20-100), IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | GPRC6A also acts as a receptor for amino acids, GPRC6A is a member of the G protein-coupled receptor 3 family, GPRC6A is expressed at high levels in liver, GPRC6A senses changes in the extracellular concentration of calcium ions, Its affinity for amino acids suggests that it may act as a regulatory component of the urea cycle, L-Arg and L-ornithine, Osteocalin stimulates the activity of GPRC6A in the presence of calcium, The activity of GPRC6A is mediated by a G protein that activates a phosphatidylinositol-calcium second messenger system, This receptor is activated by both amino acids and extracellular concentration of calcium ions, and at lower levels in kidney, lung, skeletal muscle and brain, spleen and heart, suggesting that it may mediate extracellular calcium-sensing responses in osteoblasts, with a preference for basic amino acids such as L-Lys, GPRC6A (G protein-coupled receptor family C group 6 member A) is a 928 amino acid protein encoded by the mouse Gprc6a gene |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | G protein coupled receptor 33, G protein coupled receptor family C group 6 member A, G-protein coupled receptor GPCR33, G-protein coupled receptor family C group 6 member A, GPC6A_HUMAN, GPCR, GPCR 33, GPCR 6A, GPCR33, GPR C6A, GPRC 6A, OTTHUMP00000017075, gprc6a, hGPCR 33, hGPCR33, hGPRC6A, 3, bA86F4 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | GPCR6A/GPCR33 |
| Short name | GPCR6A/GPCR33 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | GPCR6A/GPCR33 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |