Name : ITM2A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN1333914730
| Long name | ITM2A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | ITM2A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | ITM2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against ITM2A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 73-123/263 |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human ITM2A |
| Gene ID number | 9452 |
| Swiss Prot | O43736 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Human ITM2A shares 91% homology with mouse ITM2A, ITM2A expression is high in osteogenic and lymphoid tissues, ITM2B and ITM2C, Mutations in the ITM2B gene can lead to familial British dementia (fbd), The ITM2A 263-amino acid protein contains an N-terminal cytosolic domain, an autosomal dominant disorder characterized by cataracts, an uncleaved signal anchor sequence, and a tyrosine-rich C-terminal domain, and autosomal dominant disease characterized by progressive dementia, and cerebellar ataxia, and dementia, deafness, or familial Danish dementia (fdd), progressive ataxia, spasticity, while both ITM2B and ITM2C are expressed in brain, The type II integral membrane (ITM2) protein family consists of three members ITM2A (also designated E25) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | BRICD2A, ITM2A, Integral membrane protein 2A, Protein E25, UNQ603/PRO1189, E25A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | ITM2A |
| Short name | ITM2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | ITM2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 6173 |
| Gene | ITM2A |
| Long gene name | integral membrane protein 2A |
| Synonyms | BRICD2A E25A |
| Synonyms name | BRICHOS domain containing 2A |
| Locus | Xq21, 1 |
| Discovery year | 1999-04-15 |
| GenBank acession | BC034485 |
| Entrez gene record | 9452 |
| Pubmed identfication | 9892734 8702637 |
| RefSeq identity | NM_004867 |
| Classification | BRICHOS domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000021900 |
| Locus Specific Databases | Mental Retardation database |