Name : PGGT1A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3686780996
| Long name | PGGT1A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | PGGT1A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | PGGT1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PGGT1A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human PGGT1A/FNTA |
| Gene ID number | 2339 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | A is usually but not always an aliphatic amino acid, FNTA is also a specific cytoplasmic interactor of the transforming growth factor-beta and activin type I receptors, It is likely to be a key component of the signaling pathway which involves p21ras, This enzyme has the remarkable property of farnesylating peptides as short as four residues in length that conform to the CAAX consensus sequence, This type of posttranslational modification provides a mechanism for membrane localization of proteins that lack a transmembrane domain, also known as CAAX farnesyltransferase (FTase), an important substrate for farnesyltransferase, and X is typically methionine or serine, attaches a farnesyl group from farnesyl pyrophosphate to cysteine residues at the fourth position from the C terminus of proteins that end in the so-called CAAX box, where C is cysteine, FNTA |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | CAAX box, FNTA_HUMAN, FPTA, FTase alpha, Farnesyl protein transferase alpha subunit, Farnesyltransferase, Farnesyltransferase CAAX box alpha, GGTase I alpha, PGGT1A, PTAR2, Protein farnesyltransferase/geranylgeranyltransferase type I alpha subunit, Protein prenyltransferase alpha subunit repeat containing 2, Ras proteins prenyltransferase alpha, Ras proteins prenyltransferase subunit alpha, Type I protein geranyl geranyltransferase alpha subunit, alpha, CAAX farnesyltransferase alpha subunit |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PGGT1A |
| Short name | PGGT1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | PGGT1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3782 |
| Gene | FNTA |
| Long gene name | CAAX box, alpha , farnesyltransferase |
| Synonyms | FPTA PGGT1A PTAR2 |
| Synonyms name | protein prenyltransferase alpha subunit repeat containing 2 protein farnesyltransferase/geranylgeranyltransferase type-1 subunit alpha |
| Locus | 8p11, 21 |
| Discovery year | 1993-04-08 |
| GenBank acession | L10413 |
| Entrez gene record | 2339 |
| Pubmed identfication | 8276393 |
| RefSeq identity | NM_002027 |
| Classification | Prenyltransferase alpha subunit repeat containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000165279 |