| Long name | Recombinant human Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K |
| Alternative names | E2(25K), HIP-2, HIP-2, Huntingtin-interacting protein 2, Ubiquitin carrier protein, Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K, Ubiquitin-conjugating enzyme E2(25K), Ubiquitin-conjugating enzyme E2-25 kDa, Ubiquitin-conjugating enzyme E2-25K, Ubiquitin-protein ligase, huntingtin interacting protein 2, huntingtin-interacting protein 2, ubiquitin carrier protein, ubiquitin-conjugating enzyme E2 K, ubiquitin-conjugating enzyme E2(25K), ubiquitin-conjugating enzyme E2-25 kDa, ubiquitin-conjugating enzyme E2-25K, ubiquitin-conjugating enzyme E2K (UBC1 homolog, ubiquitin-conjugating enzyme E2K<, ubiquitin-protein ligase, yeast), ubiquitin-conjugating enzyme E2 K |
| Gene name | N/A |
| Other gene names | E2-25K, HIP-2, HIP2, HIP2, HYPG, LIG, UBE2K, Ubiquitin-conjugating enzyme E2(25K), UBE2K |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K is a recombinant protein expressed in |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Available also expressed in: | E Coli |
| Purity | N/A |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | For extended storage, conserve at -20 or -80 degree C, Store at -20 degree C |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Ubiquitin-conjugating E2 K |
| Short name | human Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K |
| Alternative name | sapiens Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K, H |
| Identity | 4914 |
| Gene | UBE2K |
| Long gene name | ubiquitin conjugating enzyme E2 K |
| Synonyms gene | HIP2 |
| Synonyms gene name | huntingtin interacting protein 2 ubiquitin-conjugating enzyme E2K (UBC1 homolog, yeast) ubiquitin-conjugating enzyme E2K |
| Synonyms | HYPG UBC1 |
| Locus | 4p14 |
| Discovery year | 1997-08-28 |
| GenBank acession | U58522 |
| Entrez gene record | 3093 |
| Pubmed identfication | 8702625 17873885 |
| RefSeq identity | NM_005339 |
| Classification | Ubiquitin conjugating enzymes E2 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000160543 |